Kde je možné získat
půjčku 30 000 Kč
rychle a bezpečně ?

Upozornění: Ověřte si, prosím, aktuálnost informací obsažených na této stránce. Při rychlém vývoji finančního trhu se může stát, že některé údaje již ne zcela odpovídají realitě.

Co je to rozhodčí doložka a jak na ni?

9/5/2024

Už jste se setkali s pojmem „rozhodčí doložka?“ Bývá někdy součástí smluv a obchodních podmínek. Co si pod ní máme představit?

Řešení sporů prostřednictvím rozhodce

Rozhodčí doložka ujednává ve smlouvě to, že případné spory se nebudou řešit soudně, ale prostřednictvím rozhodce. Má smysl tehdy, jsou-li si strany rovny, tedy mezi podnikateli. Často se s ní setkáváme ve spotřebitelských úvěrech. V tomto případě se dlužník podepsáním takovéto smlouvy zříká možnosti případný spor řešit před nezávislým soudem.

Odvolání proti rozhodčímu nálezu?

Rozdíl je v tom, že proti rozhodnutí soudu se lze odvolat, ale odvolání proti rozhodčímu nálezu je opravdu komplikované. Rozhodnutí je stejně jako u soudu ihned vykonatelné a právně platné, závazek může být přímo předán exekutorovi. Rozhodce je soukromým subjektem, který ve sporech většinou vyhoví tomu, kdo mu zakázku přiděluje.

Jak je to u úvěrových smluv

V případě úvěrových smluv je rozhodčí doložka výhodnější pro věřitele. V této situaci je stavěn žadatel o úvěr do podřízené pozice vůči úvěrové společnosti, která je navrhovatelem smlouvy. Je to proto, že právě tato strana si osobu rozhodce vybírá.

Podepisovat rozhodčí doložku nebo ne?

Podepisovat rozhodčí doložku ve smlouvě o půjčce není rozhodně ničí povinností a je možné s ní nesouhlasit. Co dělat, pokud jste již rozhodčí doložku podepsali? Obrátit se můžete na právní poradny nebo právníky, kteří vám vysvětlí, jak řešit případný spor nebo jak lze rozhodčí nález napadnout u soudu. Důležité je podotknout, že řada úvěrových společností do smluv zahrnuje doložku bez právní platnosti a těží z neznalosti této problematiky u spotřebitelů. Šanci na úspěch tedy máte.Mnoho dalších zajímavých článků o financích a půjčkách, rady a tipy, srovnání výhodnosti bankovních i nebankovních úvěrů a mnohé další naleznete na webovém portále Maxi-Půjčky.cz.© 2024 Půjčka-30000.cz, všechna práva vyhrazena.
Provozovatelem stránek je Infinea Finance, s.r.o., IČO:29277361, DIČ:CZ29277361, vedená u rejstříkového soudu v Brně, spisová značka C 70369
Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.