Přišli jste o zaměstnání a potřebujete překlenout dobu, než si najdete nové? Přemýšlíte, kde vezmete peníze na zaplacení nájmu a na další výdaje? V této situaci potřebujete přehled o všech výdajích, vytvořte si tedy rozpočet a zajděte si do tří dnů od skončení pracovního poměru na úřad práce a požádejte o podporu v nezaměstnanosti. Právě teď se dozvíte, na jak vysokou podporu máte nárok.
Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí po určitou dobu v měsíčních intervalech. Pro přiznání podpory musíte splňovat podmínky dané zákonem. O jaké se jedná?
Náhradní dobou se rozumí rodičovská a mateřská dovolená, péče o osoby se zdravotním pojištěním nebo čerpání invalidního důchodu 3. stupně.
Až se půjdete registrovat na ÚP, nezapomeňte vzít s sebou vyplněný tiskopis pro přiznání podpory, který obdržíte na každé pobočce nebo si ho můžete stáhnout na internetu a vytisknout. K tiskopisu předkládáte evidenční list důchodového pojištění, zápočtový list ze zaměstnání a potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.
Osoby samostatně výdělečně činné odevzdají s tiskopisem doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, příspěvek na státní politiku, potvrzení o době trvání na důchodovém pojištění a potvrzení o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení.
Délka podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od vašeho věku:
Na ÚP se zaevidujte nejlépe do 3 dnů po ukončení zaměstnaneckého poměru, výdělečné činnosti nebo náhradní doby. Podpora se vám začne počítat hned od následujícího dne od konce zaměstnání, podnikání nebo mateřské dovolené. Po celou dobu evidence na ÚP nehradíte zdravotní ani sociální pojištění. Pokud se z ÚP odhlásíte, vzniká vám ohlašovací povinnost na zdravotní pojišťovně a musíte si sami platit zdravotní pojištění.
Podpora v nezamětnanosti sice nenahradí váš předešlý výdělek, ale pomůže vám překlenout mezidobí mezi odchodem ze starého zaměstnání a nástupem do nového. První dva měsíce získáte 65 % svého průměrného měsíčního čistého výdělku, další dva měsíce obdržíte 50 % svého průměrného měsíčního výdělku a po zbytek doby budete pobírat 45 % svého průměrného měsíčního čistého výdělku. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti nepřevyšuje v roce 2018 částku 15.788,- Kč.
Až najdete nové zaměstnání, možná bude váš zaměstnavatel chtít, abyste podstoupili vstupní lékařskou prohlídku. Podrobnosti o ní se můžete dočíst v tomto článku
.
– Rozpočet a plánování financí: Jak vytvořit rozpočet
– Podpora v nezaměstnanosti - máte na ni nárok?
– Vstupní lékařská prohlídka při nástupu zaměstnání
– Rozdíl mezi sezónním a krátkodobým havarijním pojištěním
– Kde a jak nejlépe sehnat peníze
– Co je to rozhodčí doložka?
– SMS půjčky vhodné i pro problémové žadatele
– Půjčka Zaimo poskytne až 25 000 Kč
– SMS půjčka bez prokazování příjmů a bez 1 Kč
– Půjčka 30000 bez registrů
– Možnosti půjčky se zástavou nemovitosti
– SMS půjčka bez registru
– Inzerce půjček od soukromníků
– O rychlé půjčce před výplatou
– Půjčka 300000 online
– Zapakatel.cz - dovolená
– Jak správně používat kreditní kartu
– Co je to splátkový prodej
– Tesco půjčka bez doložení příjmu
– Registr dlužníků BRKI