Kde je možné získat
půjčku 30 000 Kč
rychle a bezpečně ?

Vstupní lékařská prohlídka při nástupu zaměstnání

Skončila vám podpora v nezaměstnanosti a nastupujete do nového zaměstnání. Požaduje váš nový zaměstnavatel vstupní prohlídku u lékaře? Možná nevíte, co vás při ní čeká. A jak je to s její úhradou?

Koho se tato prohlídka u lékaře týká

Pracovně-lékařská vstupní zdravotní prohlídka je podle § 106 povinná před uzavřením pracovní smlouvy a týká se všech nových zaměstnanců. Aktuální je ale i při změně pracovní pozice nebo pracovních podmínek. Zvláštními předpisy jsou pak, podle typu pracovní pozice, ošetřeny speciální povinnosti jako očkování nebo další vyšetření. I u DPČ a DPP je někdy pracovně-lékařská prohlídka nezbytná, a to v případě zdravotně rizikových zaměstnání (kategorie 2 až 4), nebo je-li zdravotní způsobilost k výkonu této činnosti určena zvláštními předpisy.

K čemu slouží vstupní prohlídka

Při vstupní prohlídce lékař zjišťuje, zda má uchazeč o zaměstnání pro tuto pozici zdravotní předpoklady. Nevypisuje konkrétní zdravotní potíže ani diagnózy. Závěrem je zhodnocení v několika podobách:

  • Zdravotně způsobilý
  • Zdravotně nezpůsobilý
  • Zdravotně způsobilý s omezením nebo podmínkou, to je pak v lékařském posudku upřesněno
  • Trvale bez zdravotní způsobilosti

K jakému lékaři na vstupní prohlídku?

Prohlídka probíhá u zaměstnaneckého (závodního) lékaře, smluveného lékaře nebo ve vhodném lékařském zařízení, které tyto prohlídky provádí. Ke svému obvodnímu lékaři, pokud tuto činnost provádí, na tuto prohlídku můžete jen u nerizikových zaměstnání (pracovní kategorie 1), pokud zaměstnavatel nemá závodního lékaře.

Co k prohlídce potřebujete

K prohlídce potřebujete tiskopis se žádostí, který obdržíte v novém zaměstnání. Dá se najít i na internetu. Na formuláři nesmí chybět vyplněné nezbytné údaje a razítka. Dále si musíte většinou zajistit výpis ze zdravotní dokumentace od svého obvodního lékaře. Vezměte si s sebou kartičku pojištěnce a pokud možno i očkovací průkaz.

Průběh prohlídky

Na prohlídce po vás budou chtít ranní moč, někdy vám odeberou krev, lékař si vyslechne vaši rodinnou anamnézu, prodělané nemoci, operace a úrazy, zjistí, zda máte potřebná očkování. Součástí je vyšetření sluchu, zraku, měření krevního tlaku, změření výšky a váhy. Někdy se natáčí EKG. To, zda je žena těhotná, se zjišťuje a uvádí pouze u pracovních pozic, které jsou ze zdravotního hlediska zcela nevhodné a rizikové pro těhotné.

Kdo prohlídku platí

Ze zákona má pracovně-lékařskou prohlídku hradit zaměstnavatel.

Můžu prohlídku odmítnout?

Ten, kdo vstupní prohlídku odmítne, je automaticky brán jako zdravotně nezpůsobilý. Nesmí být do zaměstnání přijat, hrozí za to pokuta zaměstnavateli až 3 miliony korun.© 2024 Půjčka-30000.cz, všechna práva vyhrazena.
Provozovatelem stránek je Infinea Finance, s.r.o., IČO:29277361, DIČ:CZ29277361, vedená u rejstříkového soudu v Brně, spisová značka C 70369
Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.